«

»

Impas na osmičku?

W otvoril 2♥︎ a N, ktorý v turnaji väčšinou mal tak do 9 bodov, sa s prekvapením díva do svojho listu. 

Má 2 ztratové zdvihy a s nádejou, že mu jeden z nich partner pokryje licituje 6♠︎, ktoré boli odpasované. Po výnose E ♥︎9 vidí pred sebou karty partnera. 

Prvý zdvih zoberie ♥︎A a odohrá ♦︎A. Záväzok sa dá splniť, pokiaľ sa N 2x dostane na stôl. Chýbajú mu 3 karty v pikoch 8, 5, 3. Jeden vstup n stôl je ♠︎9, zahrá preto malý pik z ruky. E pridá ♠︎3. ♠︎8 zatiaľ   nevypadla a treba sa rozhodnúť. Pokiaľ má  ♠︎8 E stačí pridať ♠︎6 a druhý vstup  na stôl je na svete. Pokiaľ ale má W single ♠︎8, tak tá vypadne, pokiaľ by zo stola pridal ♠︎9. Ťažké rozhodnutie. V uvedenej partii N neurobil impas na 8 a pridal ♠︎9 a W ♠︎5. Druhý vstup na stôl už nebude. Ešte sa pokúsil o zázrak, keď zahral ♦︎Q, ale po zistení, že W už ďalšie ♦︎ nemá bolo všetko jasné. Výsledok -1. 

Po výnose  ♥︎9, ktorý je z licitácie fakticky povinný, je z otvorených kariet záväzok veľmi jednoducho splniteľný. V danom prípade bolo možno len hádať, čo sa nepodarilo i keď N obe alternatívy zvažoval.

Záverom treba k rozdaniu poznamenať, že pri výnose ♠︎, sa záväzok splniť nedá, pretože bez toho, aby bolo odohrané ♦︎A, nepomôžu ani 2 vstupy na stôl.

(Visited 23 times, 1 visits today)