«

»

Dobrý licit, zlá zohrávka

              V párovom turnaji v nižšie uvedenom rozdaní sa k optimálnemu záväzku 6♦︎ dopracovali len 3 páry. Žiaden z nich však záväzok nesplnil. V dvoch prípadoch slem hral E a v jednom W, čo však v danom prípade nehrá rolu, lebo zohrávku výnos neovplyvní. Pokiaľ bol vydražiteľ E prišiel  ♠︎ výnos a pokiaľ bol vydražiteľ W bol výnos ♥︎Q.

W po prevzatí prvého zdvihu 2x zahral trumf a zistil, že trumfy sa delia 3:1. Smola, pokiaľ by to bolo 2:2, tak to má splnené, s veľkou šancou na nadzdvih.

 

V tejto pozícii prijal vydražiteľ chybné rozhodnutie. Prejdem do ruky a skúsim trefový expas. Ak sedí mám to splnené. Prešiel malým pikom do ruky a trefový expas nesedel. Stačilo ale nepridať ♣︎K a záväzok sa ešte stále dal splniť.

alebo

 

Pri ľubovolnom výnose, či už vynáša N alebo S by mal vydražiteľ 12 zdvihov. Vydražiteľ ale trefového krála pridal (kto by to neskúsil) a výsledok bol -1, aj keď mu dal S svojim chybným zahraním ešte jednu príležitosť, ani túto nevyužil. Po zobratí ♣︎K esom, S vyniesol ♣︎Q a ponúkol ďalšiu možnosť splniť slem.

 

Po  šnapnutí 9♦︎ môže prejsť na stôl na K♠︎ šnapnúť ďalší tref K♦︎ a v koncovke na obrázku

 

 

zahrať Q♠︎, ktorú si šnapne na stole malým ♦︎ a stiahnuť posledný trumf. V koncovke na ďalšom obrázku po zahraní posledného ♦︎ N musí zahodiť buď  ♣︎ alebo ♥︎ a slem je splnený. W sa rozhodol pre iné riešenie, spoliehajúc sa, že ♥︎ sú delené 3:3 alebo, že štvorlist má S a zahral K♥︎  a malé ♥︎ s tým, že ho zabije na stole a dotrumfuje a zaplakal, keď S zobral zdvih na 10♦︎.

V prípade, keď záväzok zohrával E prebiehala zohrávka inak. Vydražiteľ po vzatí zdvihu ♠︎K, zahral malý trumf na stôl a hneď skúsil expas ♣︎, ktorý nesedel. Záväzok je však ešte stále splniteľný. Keď sa dostal do zdvihu odohral vysoké ♠︎ a ♥︎ stiahol trumf a dostal sa do koncovky, ktorá už bola veľmi jednoduchá.

Stačilo zahrať  ♥︎, zabiť ho ♦︎J v ruke, stiahnuť posledný trumf a zahrať ďalšie ♥︎ na stole zostane vypracované piate ♥︎. Vydražiteľ sa ale rozhodol zahrať  ♦︎Q a tým celú partiu zadal.

Posledný vydražiteľ po prevzatí prvého zdvihu ♠︎K, 3x trumfol a šnapol ♥︎ a dostal sa do vyhranej  koncovky. Túto však nezvládol, pretože zahral ♣︎ expas, ktorým tiež partiu zadal.

Ako vidieť rozdanie bolo plné omylov, pričom existovalo  úplne triviálne riešenie. Po dvoch kolách trumfov a zistení že sú 1:3  zahrať ♥︎  a tretie ♥︎ šnapnúť na stole vysokým trumfom, dotrumfovať, šnapnúť ďalšie ♥︎ a  dvanásty zdvih je piate ♥︎. Tak to zahrali dvaja ďalší vydražitelia, ktorí síce hrali len 5♦︎, ale aj s nimi zabodovali lepšie ako tí čo vydražili správny záväzok. Čo všetko sa s uvedeným rozdaním dražilo a zohrávalo vidieť na ďalšom obrázku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Visited 32 times, 1 visits today)